Border kolie

0

admin | plemena psů | 01-03-2011

Historie:
První počátky tohoto plemene se datují zhruba do doby před 150 lety, kdy došlo na britsko – skotském pomezí ke zcela úmyslnému křížení nejrůznějších typů ovčáků s cílem získat psa skvělých ovčáckých vlastností.
I když se tato idea vrchovatě naplnila, plemeno bylo oficiálně uznáno až v roce 1975.

Povahové vlastnosti
Border Kolie jsou nesmírně inteligentní, učenlivý a pracovité.
Je to také značně odvážné plemeno, ovšem se sklonem velice silně přilnout ke svému pánovi. Je-li tomu Border Kolie zvykána odmalička, snadno se sžije s dalšími domácími zvířaty.
Její vztah k dětem je dobrý, ovšem pod podmínkou, že dokážete zajistit dostatek pohybu a činnosti.
Je to otužilý pes, kterého je možné celoročně chovat venku v kotci.

Tělesné vlastnosti:
Jedná se o středně velké plemeno.
Tvar těla má obdélníkový formát.
Srst Border Kolie může být krátká, nebo delší, přičemž psi s delší srstí výrazně převažují. Oba typy osrstění ale mají jak, svrchní krycí srst, tak spodní, hustou podsadu.
Barevné variety Border Kolie jsou velice rozličné, přípustné jsou v podstatě všechny barvy, nikdy by však nemělo výrazně převládat bílé osrstění.

Základní péče:
Péče o srst Border Kolie není nijak zvlášť náročná, jednotýdenní kartáčování plně postačí. Protože však byl tento pes vyšlechtěn pro náročné ovčácké povinnosti, kterým se dnes již vždy nevěnuje, potřebuje nejen dostatek pohybu, ale také skutečného zaměstnání.
Výcvik postačí základní a pes se mu snadno naučí i podřídí – patří k nejchytřejším psům vůbec.

Závěr:
Toto plemeno psa je velmi živé, pozorné, obratné a vytrvalé a tudíž ke svému zdravému vývoji a spokojenému životu potřebuje každodenní pracovní náplň.
Border kolie je prací v dobrém slova smyslu doslova posedlá.
Pokud ji ale nemůžete svěřit její původní „zaměstnání“ – tedy nahánění dobytka, je naprosto nezbytné postarat se o jinou náplň dne. Potřebuje pána, který se jí bude intenzivně věnovat např. při výcviku a učení agility, fresbee, flyballu apod. Border kolie se bez možnosti uplatnění stává nejprve smutným, později nervózním až agresivním psem, což mu však nelze klást za vinu. Z těchto důvodů by se majitelem Border kolie měl stát pouze ten, kdo je ochoten věnovat práci a zábavě s Border Kolií maximum času.

Obrázek

Vložit komentář

You must be logged in to post a comment.