Jack Russel teriér

0

admin | plemena psů | 01-03-2011

Je velmi temperamentní pes, který je velmi populární především v Británii (byl vyšlechtěn reverendem Johnem Russellem v 19. století v Anglii, kde chyběl malý obratný pes pro práci pod zemí na plašení kořisti v doupatech. Vyšlechtěny byly dvě varianty, jejich rozdíl byl pouze ve výšce a proporcích. Vyšší varianta plemene je dnes známá jako Person Russell teriér, nižší variantu psa dnes známe pod názvem Jack Russell teriér. Dodnes je pes využíván i jako krysař, ale převážně jako milý společník)

Povaha:
je odvážný a nebojácný pes, je velmi bystrý a inteligentní, živý, přátelský a sebevědomý. Je poměrně útočný, má ale rád legraci a své rodině je oddán. Většinou je k lidem přátelský a je oblíbený u dětí.

Tělesná stavba:
Hlava teriéra je poměrně malá. Čenich je poměrně velký a černý. Má velmi silné a široké zuby v nůžkovém skusu. Oči tvaru mandle jsou malé, tmavé a jiskrné s bystrým výrazem, nesmí vystupovat. Oční víčka jsou těsně přilehlá, okraje černě pigmentované. Uši jsou zavěšené a velmi pohyblivé. Hlavu nosí tento teriér velmi elegantně. Uši jsou kratší a převislé. Hrudník je více hluboký než široký, žebra dobře klenutá, směrem k zádi se zplošťují. Vrchol hrudní kosti přesahuje ramenní kloub. Tlapy jsou kulaté a pevné, polštářky tvrdé, klenuté. Ocas visí v klidu, volně, při pohybu je vztyčený, pokud je ocas kupírovaný, měl by být při vztyčení v úrovni uší.

Srst:
může být jak hladká, tak drsná. U obou variant musí být tuhá, uzavřená a hustá. Srst je velmi odolná proti nepřízni počasí. Péče o srts nevyžaduje přílišnou péči, psa stačí občas vykartáčovat Zbarvení je celobílé, nebo s černými, tříslovými až hnědými, citronovými nebo trikolorními znaky. Bílá barva musí vždy převládat. Barevné odznaky by měly být omezeny na hlavu a kořen ocasu.

Vztah majitele se psem:
Pes je velmi vhodný do města, vzhledem ke své velikosti a nárokům.Nejde snadno vycvičit, při větší píli toho však jde dosáhnout. Potřebuje pohyb, proto je vhodně, pokud žije pes ve městě, s ním několikrát denně chodit na procházku. V případě nedostatečného vytížení psíka je zde riziko, že se bude nudit. To projevuje poměrně svérázně.Ničením bytu, kňouráním a rozčilováním se. Proto bychom měli dbát na dostatečný pohyb psa, nejvhodnější jsou dlouhé procházky, agility, aportování, které ma v krvi, pobíhání s ostatnímy psy atd. Vyhneme se tak nepříjemnostem v podobě rozkousaných bot, vyhrabané díře v posteli atd. pokud si pořizujeme psíka, který nám bude ležet doma pod křeslem, měli bychom na Jacka zapomenout. Pokud si však chceme pořídit veselého, pohyblivého, charakterního psa, se kterým budeme trávit hodiny venku v dešti, ve sněhu a v tropických vedrech.se kterým budeme provozovat agility, budeme mu do noci házet venku balonky a ráno v pět hodin se budeme radovat z toho, jakou má psík zase veselou náladu, je pro nás tento pes vhodným kamarádem, který nám bude dělat obrovskou radost každým dnem našeho soužití s ním.

Vložit komentář

You must be logged in to post a comment.