Péče o psí zuby

0

admin | Magazín pro psy | 03-03-2011

U psů je potřeba zajistit dostatečnou péči o zuby. Mnozí z nás si neuvědomují důležitost této péče. A čím menší plemeno, tím větší péče je dle zkušeností z veterinárních ordinací třeba věnovat psím zubům. Budu se vás snažit přehledně provést celou touto problematikou…Každého jistě napadne jako první proč dbát o zuby psa, kterému by měl být dán dar od přírody se sám postarat o svoje zuby. Díky šlechtění plemen a dnes podávané stravě nejsou psi schopni nejen si sami zajistit dostatečnou péči o svůj chrup, ale ani zabránit možným zdravotním komplikacím. V přírodě se však objevují „zubní“ problémy stejně jako u našich miláčků doma, ale bohužel zvířata ve volné přírodě nemají svého páníčka, který by jim následné zdravotní komplikace pomohl řešit. Zvíře je mnohdy odsouzeno ke smrti.

Co se děje v psí tlamě či tlamičce? V zásadě je to stejné jako u vás. Zubní plak se usazuje a dále „pracuje“ na zubech, dásní a v neposlední řadě se podepisuje jeho vliv v celém organismu psa. Vznik zubního kazu je jeden z možných „zubních“ problémů. To je způsobeno mléčným kvašením zubního plaku a dochází ke tvorbě již zmíněného zubního kazu. Další z možností je samotné zmineralizování zubního plaku, kde dojde k tvorbě zubního kamene. Samotný zubní plak je bydlištěm mnoha bakterií, které způsobují zánět dásně a mnohdy je příčinnou k novému onemocnění a to vzniku paradentózy.

Až po tento řádek se jedná o mnoho teorie bez praxe. To hned napravím a vyjmenuji několik skutečností, které vašeho psa skutečně mohou zbavit více než jen jeho dobré nálady a co si budeme namlouvat…nakonec i té vaší. První známkou onemocnění v psí dutině je zápach. V momentě, kdy vám váš pes chce vyjádřit svoji náklonnost olíznutím a vy pocítíte více než jeho právě dožranou dávku krmení, máte doma svůj soukromí zubní problém. Každý majitel by měl svému miláčku pravidelně kontrolovat stav jeho chrupu a dásní. A zápach z tlamičky je jedním z příznaků některého zdravotního problému a pokud teprve tehdy zjistíte, že má váš pes oranžově hnědý povlak či zubní kámen na zubech, popřípadě oteklé , červené nebo příležitostně krvácející dásně, tak v tomto momentě je pozdě pouze na samotné čištění a k jeho samotnému čištění vám přibude i návštěva jeho ošetřujícího lékaře. Další čeho si můžete všimnout je uvolněný nebo úplně chybějící zub či zubní kaz, kterého si popravdě všimnout nemusíte. Můžete si všimnout i jiných psích zubních problémů, jako je zadržený mléčný zub a následné otečení dásně. Vše se dá řešit, navštivte veterinárního lékaře a konzultujte svoje zjištění, ale doufám ve vaše pravidelné prohlídky i v době očkování a jiných konzultací ohledně výživy či jiných dotazů na zdravotní či psychický stav vašeho čtyřnohého miláčka.

Konečně se přibližuji k důvodu proč pejskům jeho zoubky čistit. Tak tady to máte: „Protože jen čistý zub je zdravý zub.“ Není to jen fráze, to je ta skutečná praxe. Naštěstí jde ve velké většině o řešitelné problémy, ale není to vždy levné a rychlé. To jsem se však nezmínila o možnosti, že bakterie ze zubního plaku putují do celého organismu psa a může ve výjimečných případech dojít i k jeho úmrtí. Proč hned strašit smrtí, když vás můžu dostatečně vylekat možnými následky na srdci, plicích atd. Nepodceňujte prosím prevenci stejně jako to děláte u sebe. Váš čtyřnohý miláček by si rád pomohl, ale je plně závislý na vaši péči. Toto byl „krátký úvod“ do problematiky péče o zuby psa .

Co se stane když se usazuje zubní plak na zubech vašeho pejska:

• Usazený zubní plak působí na zuby a při jeho „kvašení“ vzniká zubní kaz.
• Usazený zubní plak mineralizuje a vzniká zubní kámen.
• V usazeném zubním plaku se množí bakterie, které způsobují zánět a následný vznik paradentózy. Postupnému uvolňování a vypadávání zubů. Průběh paradentózy je různý, ale krvácení dásní je jejím nejčastější příznakem.
• Bakterie ze zubního plaku putují do organismu psa a můžou trvale poškodit srdce, plíce a další orgány psa. V případě oslabení imunity může dojít i k úmrtí psa.
• Pes díky „zubnímu“ problému může mít i více než jen zhoršenou náladu a ztrátu chuti k jídlu.

Nácvik čištění zubů u psů.

Začněte co nejdříve, ale postupně. Buďte důslední a nevzdávejte to při prvních nezdarech. Začněte nácvikem dotyku vaší ruky do tlamičky vašeho pejska. Naučte svého pejska, že mu jako jeho páníček budete pravidelně čistit zuby. Udělejte si z čištění jeho zubů rituál. Vždy buďte klidní, nepřenášejte svůj strach z pro vás nového i na svého psa. Udělejte si z péče o zuby svého miláčka příjemnou událost pro vás oba. I když nepůjde čištění tou nejlepší metodou, vždy je lepší udělat méně, než nic. Pro začátek postačí když budete oba vědět, že se neděje nic čím by se měl jeden z vás výrazně znepokojovat.

Používejte k čištění jen pomůcky určené pro pejsky. Speciální zubní kartáčky najdete v několika variantách a je jen na vás, která vám bude vyhovovat. Můžete si pořídit i zubní pastu, kde bych ráda upozornila na naprostou nevhodnost použití našich, ač velice kvalitních, ale pěnících a žaludek psa dráždících past. Vždy si pořiďte pastu určenou jen pro pejsky. Díky tomu si můžete vybrat příchuť, která vašeho pejska lépe přiměje ke spolupráci. Máte možnost na trhu koupit i pasu enzymatickou, která bude pomáhat s péčí o zuby více než jen klasická psí zubní pasta.

Přiložte kartáček na dáseň a směrem k zubu opatrně čistěte. Snažte se nevynechat žádný ze zubů. Pamatujte, že zubní pasta je spíše jen kosmetika a množství pasty nezaručuje skutečně dobré vyčištění. Postačí množství o velikosti „hrášku“, které můžete aplikovat při každém přechodu na jinou část čelisti. Na celé čištění by vám mělo postačit množství asi 4-8 „hrášků“.

Nezapomínejte, že jen čistý zub je zdravý zub. Pokud se vám podaří vašemu pejskovi vyčistit zuby třikrát za týden, jste nejen šikovný, ale i milující paneček. Aby váš pejsek měl zdravé a silné zuby, je vhodné ostatní dny v týdnu proložit speciálním krmivem s abrazivní složkou. Pamlsek zvolte pokud je to možné ten s čistícím efektem. Já sním o takové čokoládě pro sebe.

• Nepřenášejte na psa svůj stres z nového.
• Začněte co nejdříve, ale snažte se dříve než budete mít doma „zubní“ problém.
• Nepoužívejte jiné pomůcky než určené výhradně pro vašeho psího miláčka. Naše, ač kvalitní jsou pro psa nevhodné.
• Kartáček dejte do úrovně dásně a opatrně , tahem směrem k zubu čistěte zub za zubem ze všech dostupných stran.

Co vás čeká v ordinaci při řešení „zubního“ problému?

Zubní kámen je potřeba odstranit. To je možné mechanicky nebo mnohem šetrnější metodou a to ultrazvukem. Je to šetrnější jak pro pejska samotného, ale především pro jeho dáseň i zubní sklovinu. Dále je možné nechat udělat tzv. polishing, který chrání sklovinu před další tvorbou zubního kamene. Jde vlastně o takové zaleštění zubů.

Při zjištění zubního kazu, musí dojít k jeho plombování. To je stejné jako u vás, tak co se budu rozepisovat. Ono se ošetření zubů psa velice podobá ošetření tomu našemu. Jen s jedním rozdílem. Pes má na tyto zákroky celkovou anestesii. Ovšem kdo namítne škodlivost anestesie na zdraví psa si musí uvědomit skutečnou závažnost vlivu bakterií na zdravotní stav celého organismu.

Co dodat na závěr?
Snad jen popřát tu nejlepší techniku čištění, co nejméně zubních problému a dobrou náladu nejen pro vás, ale i pro vašeho čtyřnohého miláčka. Já se loučím na stránkách mojeVeterina.cz a jdu se věnovat nejdříve dětem, kde jim musím překontrolovat tu jejich techniku čištění zubů a potom dopřát našemu kocourku…tu naši něžnou chvilku a vyčistit mu jeho zoubky…máme úterý a to je „náš den“.

zdroj: http://www.mojeveterina.cz/

Diskutovat na toto téma můžete kliknutím na následující odkaz

Vložit komentář

You must be logged in to post a comment.