Použití klece pro psy

0

admin | 04. Zvířecí magazín | 08-08-2012

Proč si klec pořídit? Klec je vynikajícím prostředkem pro zajištění bezpečnosti jak vašeho psa, tak i příslušenství vašeho bytu. Pro pejska se ale nesmí stát vězením, kam je zavírán za trest. Je potřeba se naučit používat klec tak, aby se vám stala užitečným pomocníkem a vašemu čtyřnohému příteli útulným a bezpečným místem k odpočinku. Nikdy jej ale nezavírejte do klece na dlouhou dobu či za trest!

Kde využijete klec pro psy

  • Na dovolené, na výstavě
  • Doma, coby bezpečný a útulný pelíšek

Pes si po svých předcích zachoval instinkt hledat útočiště v doupěti, a to mu může klec plně nahradit. Pobytem psa v kleci zajistíte klid a pohodu jak vašemu štěňátku, tak i vašemu nábytku, botám či zapomenutému časopisu. Pokud máte štěně a nemůžete jej mít nepřetržitě pod dozorem, může vás po návratu z práce čekat nepříjemné překvapení. Pes je pak potrestán (přičemž trest považuje za nespravedlivý), v horším případě se majitel domnívá, že psa nezvládl a pes skončí zbytečně v útulku.

Klec lze také účinně využít při nácviku čistotnosti. Nácvik je založený na tom, že pes jen velmi nerad znečišťuje místo, kde odpočívá. O tom, jak s pomocí klece naučit svého psa čistotnosti bude ještě řeč dále.

Pokud jezdíte se psem na dovolenou, klec poslouží v cizím prostředí jako známé útočiště a místo na spaní.

Jak velkou klec pořídit

Pokud je štěně malé, postačí mu jistě klec menších rozměrů. Pokud ale nechcete investovat stále do větších klecí, kupte ihned takovou velikost, která bude odpovídat velikosti psa v dospělosti. Klec by měla být tak velká, aby se v ní pes mohl pohodlně natáhnout, mohl se v ní postavit.

Co dát do klece

Aby se pes cítil pohodlně, dejte mu do ní jednu nebo i dvě deky, aby si z nich mohl vytvořit vlastní doupě. Deka štěněti částečně nahradí živočišné teplo matky a sourozenců, tedy prostředí, na které bylo dosud zvyklé. Pes velmi rád lehává na měkkém, místo deky tedy můžeme použít i polštář s odnímatelným potahem, který můžete vyprat. Do „obydlí“ pro psa patří také vhodné hračky určené pro psy. Nezapomeňte ani na čerstvou vodu případně krmení.

Jak naučit psa přebývat v kleci

Základem úspěchu je respektování těchto pravidel:

  • Do klece nikdy nezavírejte psa za trest, má mu sloužit jako místo ke klidnému odpočinku, a ne jako vězení.
  • Nezavírejte psa do klece na celý den.

Dospělý pes, který již nemá tendenci rozkousat vše, co najde v bytě, nemusí být v kleci zavřený ani při vaší nepřítomnosti v bytě. Celou dobu, co nebudete doma, pravděpodobně prospí, a pokud mu klec slouží jako útočiště a bezpečná psí ložnice, stráví tuto dobu právě tam, a nikoli na křesle vaší nové sedací soupravy. Proto mu klec nechávejte pokud možno otevřenou.

Pokud máte dospělého psa, který u vaší návštěvy nevzbuzuje právě nadšení, není nic snazšího, než dvířka klece na přechodnou dobu uzavřít. Pobyt dospělého psa v kleci, který je už na ni zvyklý, není tedy nijak komplikovaný.

Jak ale naučit malé štěně, aby se v kleci cítilo jako doma?

Když štěně přivezete, nejdříve ho seznamte s jeho novým domovem, proveďte ho všemi místnostmi, ve kterých se bude moci v budoucnu pohybovat. Ukažte štěněti jeho pelíšek, misku na vodu a krmivo, hračky. Potom jej postupně seznamte se všemi členy domácnosti. Když se štěně trochu uklidní, můžete mu podat první potravu. Krmivo dejte do klece, kterou nezavírejte, nechte štěně, ať ochutná a klec samo opustí.

Když se štěně unaví a bude si chtít odpočinout, můžete jej v kleci na krátkou dobu zavřít. Když budete dávat psa do klece, použijte povel „místo“ a nechte mu v kleci malý pamlsek. Při tomto prvním pokusu, nechte dvířka klece asi 5 minut zavřená a vy sami zůstaňte ve stejné místnosti. Když je štěně klidné, nenaříká a nesnaží se dostat ven, pusťte jej a chvalte. Nikdy ho nepouštějte, když zlobí. Vždy počkejte až se uklidní. Toto opakujte několikrát za den.

Navyknout si na klec bude trvat štěněti několik dní, bude to vyžadovat vaši trpělivost!

Další den opakujte stejné cvičení s tím, že štěně nechejte v kleci zavřené 10 minut. Stále však zůstávejte ve stejné místnosti. Tuto dobu prodlužujte po pěti minutách až na 30 minut.

Nezapomeňte, že v době, kdy je štěně zavřené v kleci, jste s ním stále ve stejné místnosti a štěně pouštíte ven, když je hodné. Při uzavírání do klece používejte vždy stejný povel. Při pouštění nezapomínejte na pochvalu.

Když pes v klidu vydrží v kleci 30 minut ve vaší přítomnosti, přistupte k dalšímu kroku. Dejte psa za stejných podmínek psa do klece a z místnosti odejděte. Postupujte opět od pěti minut a dobu prodlužujte. Zpočátku můžete ve vedlejší místnosti pustit televizi nebo rádio, aby štěně vědělo, že jste doma. Po čase se pes naučí být v kleci umístěn a nijak proti tomu neprotestovat. Doba tohoto nácviku je individuální.

Pozor také na to, aby při přivykání na klec, nerušili při odpočinku pejska vaše děti.

A jak v noci?

Na první noc s novým štěňátkem je potřeba se připravit dopředu. Do pelíšku dejte pejskovi kus látky, kterou si přivezlo od matky a která mu bude připomínat její pach a bude mu tedy připomínat známé prostředí. Před uložením ke spánku běžte štěně ještě jednou vyvenčit. Počítejte však s tím, že první noci se moc nevyspíte.

Na několik prvních nocí je vhodné umístit klec do ložnice, protože štěňátko bude první noci pravděpodobně naříkat. Nikdy ho za naříkání netrestejte. Za klidnou noc jej pochvalte. V průběhu noci, obzvlášť té první, pokud štěně naříká, pohlaďte ho, tichým hlasem ho konejšete. Po několika málo nocích je nutné přemístit klec na místo, kde bude již navždy. Doporučujeme používat klec již od první noci.

Nácvik čistotnosti za pomoci klece

Při nácviku čistotnosti je důležitá velikost klece. Pes nerad znečišťuje místo kde spí, proto, pokud je klec větší, je potřeba její prostor, na dobu, než se štěně naučí vykonávat potřebu venku, rozdělit. Na tomto principu je založen nácvik čistotnosti s pomocí klece. Pokud je klec příliš velká, štěně využije část k odpočinku a část k vyprázdnění. Samozřejmě, že se štěněti může v kleci stát nehoda. V tomto případě jej však nikdy netrestejte. Vždy, když štěně z klece pouštíte, měli byste jej dát na místo, kde chcete, aby si ulevilo. Zda to je na noviny, nebo budete štěně hned nosit ven, je na vás. Když vykonává potřebu na místě, které jste určili, nezapomeňte jej pochválit. Nezapomeňte, že štěně potřebuje tuto potřebu vykonávat často – choďte s ním ven často, jak je to jen možné, rozhodně po každém krmení.

Klece zakoupíte zde

TAKÉ DOPORUČUJEME…

Vložit komentář

You must be logged in to post a comment.