Výcvik štěněte. Jak na to?

0

admin | Magazín pro psy | 06-05-2011

Zodpovědný a pečlivý majitel bude chtít vést a cvičit své štěně, aby dospěle ve vychovaného psa, na kterého bude hrdý a jehož budou všichni obdivovat a mít rádi. Správné zacházení a výcvik od raného mládí pomůže vyhnout se později potížím s chováním. Vaše štěně by mělo být schopné udělat vše, co najdete v následujícím seznamu.

SEZNAM :

1.) poznat své jméno a reagovat na něj
2.) poznat a okamžitě poslechnout povely
3.) zaznamenat, co vidí a slyší okolí
4.) být vychované a společenské
5.) být tolerantní a přístupné vůči ostatním lidem a zvířatům
6.) být čistotné v domě
7.) zvyknout si na přezdívku
8.) jít poslušně na vodítku
9.) cestovat klidně ve voze

Výcvik na obojku a vodítku
Zpočátku nasazujte štěňátku obojek jen na krátkou chvíli, hodně je při tom chvalte a upoutejte jeho pozornost hrou nebo pamlskem, aby si zvyklo mít něco kolem krku a spojilo si tento stav s něčím příjemným. Ve chvíli, kdy mu už obojek bude lhostejný, připněte mu krátké vodítko a nechte je, aby s vámi chodilo po bytě či v domě, ale zase jen po krátkou dobu. Opět štěně pochvalte a bohatě odměňte.
Pejska, který si zvykl na obojek a vodítko, můžete začít učit jít na vodítku u nohy. Zpočátku držte v levé ruce odměnu ( hračku nebo pamlsek ) pro případ, že by štěně upoutalo něco jiného nebo, že by začalo táhnout anebo zůstávat pozadu. Na odměnu je můžete snadno přilákat zpět do správné pozice a tempa.

Výcvik hrou
Každou společnou hru se snažte usměrnit tak, aby později přešla ve výcvik povelu „ k noze “ a aportu. Odměňte stěně, jestliže vám přinese hračku a u vás ji pustí. Vyprázdní-li se venku, také je odměňte. Lehne-li vedle vás a nebude obtěžovat, odměňte je. Jeho hračku použijte k upoutání pozornosti: Chce hračku – musí za to něco udělat.

Kurzy pro štěňata
Štěňata se nejlépe socializují v kurzech pro štěňata, které probíhají na bezpečném místě. Zde se váš pejsek seznámí se štěňaty stejného věku a velikosti i s dalšími lidmi. Pokud jim povolíte volně se spolu pohybovat, štěňata rychle zjistí, do jaké míry se mohou při honění kousat. Dobrý cvičitel nedovolí, aby se hravé zápasení vymklo z rukou, a nepřipustí ani šikanování.

Víte, že … ?

Napjaté vodítko štěně přiměje, aby táhlo proti němu nebo se mu bránilo. Když cvičíme navykání na obojek a vodítko, máme štěně po své levé straně, vodítko je při tom volné.

Navykáni na klec
Dokážete-li, aby štěně pobývalo v kleci rádo, určitě se vám to bude v budoucnu hodit. Je však velmi důležité seznámit štěně a klecí správným způsobem, jinak by ji mohlo považovat spíše za vězení než za příjemné a bezpečné místo. Zpočátku používejte hračky a pamlsky a štěně vlákejte dovnitř. Nechte dvířka otevřená, aby mohlo vejít, kdy chce. Umístěte klec v tiché, ale ne odlehlé části bytu či domu, takže štěně nebude rušeno ani se nebude cítit opuštěně. Dávejte pozor, aby klec nestála na slunci nebo příliš horkém a nebo chladném místě.

Výchova k čistotě
Štěňata musí co do čistotnosti získat návyky, které pro ně nejsou přirozené. Musíte být připraveni na to, že vždycky dojde k nějaké nehodě. Držte proto štěně na místě, kde občasné hromádka nebo loužička nevadí. Zpočátku musíte být připraveni jít se štěnětem každou chvíli ven, obvykle po jídle, po hře a když se probudí. Na zahradě ohraďte určité místo provazem. Nechte tam jeho poslední výkaly, aby je vidělo, cítilo a uvědomilo si, že je na správném místě. Zaveďte je tam ve vhodných chvílích a počkejte, až si uleví. Pak je pochvalte a odměňte.

Krmení
Naučte štěně, že nemusí o svou potravu bojovat a že člověk poblíž jeho misek s potravou nepředstavuje ohrožení. Musíte také upevnit svou pozici vůdce smečky, aby se stěně krmilo jen v době a množství, o němž rozhodnete vy. Připněte štěně na vodítko a jeho misku dejte na zem. Nedovolte mu jíst, vodítkem držte podle potřeby zpátky, spolu s povelem Nechej. Povzbuďte pejska, aby zůstal tiše u vašeho boku, používejte povelu Zůstaň. Než povolíte štěněti jíst, počkejte, než se na vás podívá. Může to nějakou chvilku trvat. Nakonec se na vás podívá. Pak řekněte Jez a dovolte mu to. Pochvalte je za trpělivost. Opakujte tento postup u každého krmení, dokud nebude na svolení čekat bez vodítka. Tato metoda výcviku vám pomůže naučit štěně nechat věci na pokoji a zůstat tam, kde je odložíte.

Vložit komentář

You must be logged in to post a comment.